Toxoplazmóza a priebeh jedného tehotenstva s touto infekciou

Toxoplazmóza je infekcia, ktorá počas tehotenstva môže, alebo aj nemusí zapríčiniť vznik závažných vrodených vývojových chýb. O jednom takom je nasledovný skutočný príbeh.

Keď manželia Daniel (32) a Monika (32) momentálne žijúci na strednom Slovensku prežívali tretie tehotenstvo nevyzeralo to vôbec dobre. Monike v 18. týždni po rutinných krvných odberoch gynekológ zistil zvýšené protilátky na toxoplazmózu.

To ešte nemuselo nič znamenať, pretože stále tu bola možnosť, že prekonala toxoplazmózu v minulosti. Preto lekár urobil kontrolné odbery, aby vylúčil možnosť, že sa Monika nakazila počas tehotenstva a práve prekonáva infekciu. To by už bolo pre dieťa nebezpečné. Najhorší scenár sa však, nanešťastie, potvrdil, Monike diagnostikovali akútnu formu toxoplazmózy.

Toxoplazmóza a tehotenstvo

Toxoplazmóza je infekčné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje jednobunkový prvok Toxoplasma gondii. U ľudí je všeobecne vžitá predstava, že nakaziť sa môžu len od mačky. Nie je to presne tak. Mačka je konečný hostiteľ tohto prvoka, v jej čreve dochádza k rozmnožovaniu parazita a následne k vylučovaniu oocýst z trusu. Oocysty vo vonkajšom prostredí dozrievajú a stávajú sa infekčné.

Človek sa tak môže nakaziť aj pri práci so zemou, na detských ihriskách, pri jedení zle umytej zeleniny alebo pri konzumovaní nedostatočne tepelne upraveného mäsa. Nebezpečný môže byť aj častý zlozvyk v domácnostiach, keď pri varení a čistení mäsa či zeleniny si utierame ruky do rovnakej utierky, ktorou potom utierame riad.

Infekcia počas tehotenstva môže byť pre dieťa veľmi nebezpečná. Všeobecne platí, že čím skoršie štádium tehotenstva, tým horšie. Aj keď je v prvom trimestri riziko, že sa infekcia dostane až k plodu, pomerne malé, ak sa tak stane, jej následky bývajú tie najťažšie. Ak sa žena nakazí v druhom trimestri, teda po ukončení organogenézy, plod je už chránený placentou, obalmi i plodovou vodou. Keď dôjde k nakazeniu v tejto fáze, následky bývajú rozmanité a prognóza ochorenia je v tomto období najmenej jasná. Inak povedané, pri infekcii v 1. trimestri je pravdepodobnosť prenosu najmenšia, ale hrozí ťažké postihnutie plodu až potrat. V neskorších fázach tehotenstva je naopak riziko prenosu infekcie na plod väčšie, ale následky bývajú menej závažné alebo aj žiadne. Podľa lekárov sa ako relatívne bezpečné obdobie javí 26. až 40. týždeň tehotenstva.

Keď sa infekcia dostane až do organizmu dieťaťa, hrozí mu pomerne široká škála funkčných postihnutí rôznych orgánov – encefalitída, hydrocefalus, pneumónia, hepatitída, ťažké zápaly sietnice, dieťa môže byť ohrozené slepotou, hluchotou, vrodenými vývojovými chybami, psychomotorickým zaostávaním či epilepsiou.

Nákaza v najrizikovejšom trimestri

Monika sa nakazila práve v najrizikovejšom prvom trimestri. Jej gynekológ ju ihneď odoslal na infekčné oddelenie do jednej z bratislavských nemocníc, kde sa na oddelení špecializujú aj práve na toxoplazmózu počas gravidity. Tam jej ako prvé odporučili podstúpiť amniocentézu – odber plodovej vody, keďže potrebovali zistiť, či sa infekcia nachádza už v plodovej vode. Podľa toho sa mala určiť liečba.

Pri toxoplazmóze vedia lekári vďaka amniocentéze s určitosťou zistiť to, či je infekcia prítomná už v plodovej vode alebo nie. Viac o stave dieťatka zistiť nevedia. Ak je infekcia už v plodovej vode, je veľká pravdepodobnosť, že ovplyvní aj organizmus dieťaťa. Ale s istotou to povedať nemôžu. Dokonca aj v takom prípade sa totiž môže stať, že sa dieťa nenakazí. „Lekári nám povedali, že taký test neexistuje, ktorý by zistil, že je infekcia už priamo v organizme dieťaťa,“ povedal Daniel.

Lekári aj rodičia tak až do narodenia dieťaťa nevedia, na čom presne sú. Niečo môžu naznačiť ultrazvukové vyšetrenia, tie však nedokážu zachytiť infekciu u dieťaťa. Na druhej strane však nálezom vývojových chýb môže ultrazvuk infekciu potvrdiť.

Rodičia v takomto prípade stoja pred hroznou skutočnosťou, dieťa môže mať množstvo diagnóz a čaká ho neľahký život plný utrpenia, ale môže byť aj úplne zdravé.

Počas prvej návštevy infektologickej ambulancie, keď Monika ešte nemala za sebou amniocentézu, ju lekárka oboznámila o všetkých možnostiach liečby. Tá je pre organizmus ženy veľmi náročná a musí ju absolvovať až do konca tehotenstva. Ako jedno z riešení navrhla aj potrat, ktorý mladí rodičia registrovali ako jednu z možností, ale neuvažovali nad ňou. Chceli podstúpiť liečbu.

Monikine výsledky z amniocentézy boli zlé. Infekcia bola už prítomná v plodovej vode. Keďže vedeli, že ak nastane takýto scenár, bude musieť začiatok liečby absolvovať v nemocnici, na druhú kontrolu na infekčnom oddelení už prišla do Bratislavy s pobalenými vecami. Bola v neuveriteľne ťažkej situácii, v obavách, že jej vytúžené dieťa môže mať tie najrôznejšie problémy, keď odchádzala od dvoch malých detí, z ktorých jedno ešte dojčila.

Liečba so šťastným koncom

Monika sa podrobila ťažkej liečbe, po antibiotikách museli v nemocnici nasadiť agresívnejšie lieky, ktoré už brala do konca tehotenstva. Liečbu sprevádzalo ťažké zvracanie, Monika dokonca čiastočne stratila sluch a bola veľmi slabá. Bola si však vedomá, že to musí zvládnuť do konca, ak má zvýšiť možnosť, aby sa dieťa narodilo zdravé.

Prvýkrát v to začala veriť po veľkom morfologickom ultrazvuku. Lekár po dlhom a podrobnom vyšetrení jej povedal, že nevidí nič, čo by ich malo znepokojovať. Ani ďalšie ultrazvuky nepotvrdzovali nejaké odchýlky, ktoré by mohli naznačovať, že infekcia už poznačuje následný vývin dieťaťa.

Tento príbeh je jedným z tých so šťastným koncom. Monika porodila dievčatko. Následné vyšetrenia a výsledky odberov potvrdili, že dieťa toxoplazmózu nemá. Ako hovorí hrdá mama, dieťatko je pokojné, usmievavé a podľa lekárov sa ukážkovo vyvíja podľa tabuliek.

Moderná medicína rýchlo napreduje a dokáže v súčasnosti liečiť také stavy pacientov, ktoré boli pred niekoľkými desaťročiami ešte fatálne. A týka sa to aj medicíny v prenatálnom období. To je možné vďaka stále dokonalejšej prenatálnej diagnostike, ktorá okrem upokojenia rodičov, že s dieťaťom je všetko v poriadku, niekedy môže do tehotenského obdobia priniesť dramatickejší priebeh.


( Text je výberom z pôvodného dlhšieho článku, ktorý obsahoval viaceré témy a bol uverejnený v denníku Postoj v roku 2020. )